Wordpress shortcode nedir, shortcode nasıl kullanılır ?

Herkese merhaba, biliyorsunuz ki wordpress GPL lisanslı, php ve mysql kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. Hazır blog scriptidir. Aslında sadece blog için değil bir çok farklı web sitesi yapına izin vermektedir. Bugün wordpressin güzel bir özelliğini anlatıp, bir kaç örnek ile konuyu pekiştirmek istiyorum. Hadi başlayalım.

Wordpress shortcode nedir ?

Wordpress içinde fonction.php dosyasına yazcağımız php fonksiyonlarını, tanımladığımız kısa kodlar ile istediğimiz yerde çağırmamıza yarayan bir sistemdir. Örnek vermek gerekirse, google adsense ile sitenizde yayınladığınız reklamları bir fonksiyon yazıp oluşturacağınız kısa kod ile istediğiniz bir sayfada ya da web sitenizin istediğiniz bir yerinde çağırarak reklamın, bu çağrının yapıldığı yerde gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Yazılı bir şekilde anlamak zor, hadi biraz kodlara bakalım.

Wordpress shortcode nasıl oluşturulur ?

Örnek olarak google adsense kullanmıştık, yine google adsense örneğinden devam edelim.

Öncelikle temanızın functions.php dosyasını açın.

functions.php dosyasını açtıktan sonra sayfanın en alt kısmına şu kodu yazın:

Bu kodu açıklayalım. Öncelikle function ile başlayıp google_adsense_yazi_ici_link_reklamlari() adıyla bir fonksiyon tanımladık. Bu ismi verdim çünkü sadece link reklamlarını yayınlamak istiyorum. Bunu istediğiniz kadar istediğiniz bir isimle çoğaltıp kullanabilirsiniz. Süslü parantezler arasına google adsense ile oluşturduğum bu link reklamları kodunu yazdık.

sonrasında add_shortcode ile başlayıp parantezler arasına tırnak işareti ile adsense_link ve google_adsense_yazi_ici_link_reklamlari yazılarını yazdık. İlk olarak yazdığımız adsense_link bizim shortcode ismimiz olacak, ikinci yazdığımız ise adsense kodu için tanımladığımız isim. Yani fonksiyon ismi.

Şimdi bir yazı oluşturun ya da widget ekleme ekranına gelin ve html kısmına geçiş yapın. Shortcode olarak şu şekilde yazacaksınız [adsense_link] Bunu yazdığınız yerde google adsense link reklamları görünecektir.

Bu örnek biraz karışık mı geldi. O zaman şöyle kolay bir örnek yapalım.

Aynı yapıyı alıyorum, aradaki google adsense kodunu kaldırarak ‘Merhaba Dünya’ yazıyorum. Şimdi bu yazı shortcode olarak [merhaba] ile tanımlayacağım. Şimdi bunu sayfamızda çağırıp deneyelim.

[merhaba]

Şimdi bu kodu html kod kısmına yazıp deneyelim.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Wordpress shortcode mantığı bu şekilde işliyor.

Bir fonksiyon tanımlıyoruz ve o fonksiyonu kısa bir kod ile istediğimiz bir sayfada çağırıp kullanıyoruz.

Bu yazı ilk olarak 16.01.2020 tarihinde www.kenanyaman.com sitesinde yayınlanmıştır.

i use translate :) you can follow me and visit my website www.kenanyaman.com

i use translate :) you can follow me and visit my website www.kenanyaman.com